Web Analytics
scris joi, 24.10.2024

Scene din viaţa culturală piteşteană (100)

15 mai 2006. Aniversarea a 140 de ani de activitate corală în Pitești. În imagine, cinci dirijori (maestrul Gh. Gomoiu, de la „Ars Nova”, era la prezidiu).

Și anume (de la stânga la dreapta): Moise Mitulescu (în 2006 fără de cor, dar care a înființat și condus zeci de coruri de-a lungul vieții, inclusiv pe cel al Uzinei de Autoturisme), Magdalena Ioan (dirijoarea corului „Clasic”), Paul Baidan (dirijorul corului Universității Pitești), George Paraschivescu (dirijorul coralei bărbătești „D.G. Kiriac”) și George Neacșu (dirijorul corului Bisericii „Sf. Gheorghe” din Pitești).

După ce fiecare a evidențiat rolul muzicii corale în cultivarea gustului estetic al publicului piteștean, la final s-a discutat despre fenomenul nociv al manelelor. Totuși, dirijorii au arătat că cel care a introdus manelele în Moldova, mai apoi în Muntenia, a fost domnitorul Dimitrie Cantemir, cultivat la Stanbul. Și chiar au cântat o manea autentică!

Citește și Dirijorul Theo Wolters şi flautista Casandra Iamandi, joi, la Filarmonica Piteşti

Citește și Festivalul Național de Muzică Folk TRIVALE FEST 2024, sâmbătă, 26 octombrie, de la ora 18:00, la Filarmonica Pitești!

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...