Secția „Presă-Legislație” a Bibliotecii Județene Argeș vă întâmpină, în luna mai, în holul de la etajul al II-lea, cu expoziția de fotografie – „Satul românesc în perioada interbelică”.
Sunt aduse la viață, într-o succesiune reprezentativă pentru mentalul epocii, îndeletniciri, tipologii umane, frânturi de ceremonial religios, episoade din viața de familie a țăranului nostru, așa cum au fost ele surprinse în revistele „Realitatea ilustrată” (1929), „România ilustrată” (1931) și „Oglinda lumii” (1932).
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/26/afis-Mioveni-225x300.jpg)
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii