Şase medalii pentru judoka de la CSM Piteşti la naţionalele de judo pentru juniori U21

de | 15.04.2021 13:18 | Actualitate, Sport

Secţia de judo de la Clubul Sportiv Municipal Piteşti a avut o evoluţie foarte bună la finala Campionatului Național pentru Juniori Under 21, la individual, desfășurată week-end-ul trecut. Sportivii pregătiţi de Valentin Ioniţă, Alina Cheru şi Cornel Pălărie au obținut șase medalii, trei de aur, una de argint și două de bronz. Au obținut medalia de aur Florina Bădiceanu, la categoria 52 kg, Florentina Ivănescu, la categoria 63 kg, și Darius Georgescu, la categoria 100 kg. Argintul a fost adjudecat de către Nicoleta Grigore, la categoria 70 kg, iar bronzul a ajuns la Ionuț Botofei, la categoria 73 kg, și la Alexandru Sibișan, la categoria 90 kg. De asemenea, în competiţia de judo pe echipe din cadrul campionatului naţional pe echipe, desfăşurată la Braşov, CSM Piteşti a ocupat locul 1 la feminin şi locul 3 la masculin.