S-a dezumflat Mioveniul. Ce-i de spus, când te bate Voluntariul cu 4-0?

de | 17.09.2021 20:51 | Actualitate, Dezvăluiri, Sport

Un meci anost în primele 60 de minute, între două echipe, valoric, de jumătatea clasamentului din play out.  Fix pentru cei 173 de spectatori care au asistat pe arena din Voluntari. Să nu se supere Voluntariul pe mine, chiar dacă a bătut la scor! Mioveniul a fost aproape de gol într-o singură fază în tot meciul, în minutul 23. Puțin, foarte puțin, cum ar spune Dem Rădulescu în celebra serie de comedie “B.D în acțiune”. Pe un contraatac,  Buziuc a șutat la colțul lung și Toma, portarul Voluntariului, a respins de lângă bară, în corner. Primul sfert de oră al reprizei a doua a fost tot cu încetinitorul, până în minutul 63, când Cristi Costin de la Voluntari a împins mingea în poartă din fața lui Scarlatache. Jucătorul

Mioveniului  l-a talonat pe cel al Voluntariului, dar fără vână. În minutul 77, gol valabil marcat de FC Voluntari după ce Vadim Rață  i-a luat prim planul lui Șerbănică la un contraatac. Incredibil, arbitrul Iulian Dima a anulat golul și a dat fault la Șerbănică, deși acesta s-a dezechilibrat, nu a fost faultat.  Ironia sortii, iată un arbitru care a greșit și în favoarea Mioveniului, după furăciunile flagrante din meciurile cu CFR și Chindia, de pe teren propriu. S-a întâmplat însă, într-un meci în care galben verzii au pierdut la scor.  În minutul 81 a venit

golul de 2-0 al lui Nemec. Acesta a pus latul nestingherit în 4 m, după o centrare în viteză a unui coleg și din acest moment Mioveniul nu a mai contat în joc. A mai luat două goluri. Unul în min. 83, după ce Ion Gheorghe a șutat pe sub zidul Mioveniului a cărui apărare parcă presta încă în Liga a II-a. Celălalt gol a venit  în minutul 90, când Cristi Costin a marcat dubla și a închis tabela la 4-0 pentru FC Voluntari. Cu un singur punct în ultimele trei meciuri, Mioveniul arată ca o echipă în eclipsă. De formă, de idei, de jucători. Că antrenor are, dar nu joacă el. Parcă văd că după înfrăngerea asta rușinoasă iese iar în presă primarul Ion Georgescu și amenință cu desființarea echipei. Și nici nu-l poți învinovăți după seara horror de la Voluntari.                                                Gabriel Grigore                                       Foto: GSP