Web Analytics
scris duminică, 28.06.2026

România urcă din nou pe podium: Argint pentru tricolori la Cupa Mondială de canotaj de la Lucerna

România și-a trecut în cont o nouă medalie importantă pe scena internațională a canotajului. Echipajul masculin de patru rame a cucerit medalia de argint la etapa a treia a Cupei Mondiale, desfășurată la Lucerna, în Elveția, confirmând încă o dată tradiția de succes a acestui sport.

Barca alcătuită din Cosmin Iulian Pleșescu, Leontin Nuțescu, Andrei Vatamaniuc și Ciprian Tudosă a încheiat finala cu timpul de 6 minute, 00 secunde și 78 de sutimi, performanță care le-a adus locul al doilea în clasamentul probei.

Aurul a fost câștigat de echipajul Marii Britanii, care a trecut linia de sosire în 5:58.39, în timp ce reprezentanții Franței au completat podiumul, ocupând poziția a treia cu 6:01.52.

La această etapă a Cupei Mondiale de la Lucerna, România a fost reprezentată de un singur echipaj, iar acesta a reușit să transforme participarea într-un rezultat remarcabil, aducând acasă o medalie de argint într-o competiție cu unele dintre cele mai puternice națiuni din canotajul mondial.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...