Web Analytics
scris vineri, 21.07.2017

România se încadrează în ţinta de deficit în 2017

finantelepublice
Ministerului Finantelor Publice face câteva precizări cu privire la comunicatul Eurostat referitor la deficitul bugetar în trimestrul I 2017 pentru România.
„Valoarea comunicată de 3,2% din PIB este calculată pe baza soldului ESA ajustat sezonier, reflectând componenta de trend a deficitului bugetar înregistrat în trimestrele anterioare din 2016, și raportată la PIB din trimestrul I, trimestru în care PIB înregistrează de obicei cea mai redusă valoare nominală din cele 4 trimestre ale anului”, se arată într-un comunicat Biroul de Presa din cadrul Ministerului Finantelor Publice.

România se încadrează în ţinta de deficit în 2017

În 2016 PIB în trimestrul I a fost de 146,4 miliarde de lei în timp ce valoarea cea mai ridicată a PIB-ului trimestrial s-a înregistrat în trimestrul IV de 228,9 miliarde de lei.

„De asemenea, în datele publicate de Eurostat se observă că același indicator a înregistrat un maxim de 3,6% din PIB în trimestrul II 2016, în timp ce valoarea înregistrată în trimestrul I din 2016 a fost de 3,1% din PIB. Raportat la perioada comparabilă din 2016 (trimestrul I) se observă că deficitul bugetar a crescut doar marginal cu 0,1pp la 3,2% din PIB, ceea ce sugerează că ținta de deficit pentru finalul anului 2017 este în prograse”,  arată mai într-un comunicat Biroul de Presa din cadrul Ministerului Finantelor Publice.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită