scris sâmbătă, 23.03.2024

România – Irlanda de Nord 1-1, pe Arena Națională, în primul test înainte de EURO

România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1, în prima „simulare” importantă pentru EURO 2024. „Tricolorii” au arătat îngrijorător în amicalul de pe Arena Națională, iar timpul începe să-l strângă cu ușa pe Edi Iordănescu.

La primul meci amical înainte de EURO 2024, ”Tricolorii” lui Edi Iordănescu au obținut doar un rezultat de egalitate. Nord-irlandezii au început mult mai bine partida, iar Reid a deschis scorul în minutul 7. ”Tricolorii” nu s-au lăsat, iar Dennis Man a adus egalarea în minutul 23, după o fază superbă. În cea de-a doua repriză, echipa lui Edi Iordănescu a mai avut câteva ocazii importante, însă nu l-au putut învinge pe portarul nord-irlandez.