Web Analytics
scris luni, 22.04.2024

România, campioană mondială la robotică

Echipa de robotică a Colegiului Național “Alexandru Ioan Cuza” din Focșani a cucerit titlul de campioană mondială la Campionatul Mondial de Robotică de la Houston, SUA.

Citește și: Gentea: „Păstrăm tradiția: 20.000 de lalele, oferite la Simfonie”

România a avut patru echipe în concurs și toate au ajuns în semifinale. Finala competiției s-a desfășurat între două echipe din țara noastră, „AICitizens” și „Ro2D2”. Marele titlu a fost câștigat de echipa de robotică „AICitizens”, formată din elevi ai Colegiului Național “Al. I. Cuza” din Focșani. „20 Aprilie 2024 – România scrie istorie și devine pentru a doua oară Campioană Mondială la robotică în Houston, USA! Viitorul chiar sună bine!”, a fost scris pe pagina de Instagram „Nație prin educație”.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...