scris sâmbătă, 02.12.2023

România a zdrobit Chile la CM de handbal! Ce meci le aşteaptă pe fetele noastre

Echipa națională a României a debutat cu victorie, vineri, 1 decembrie, la Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca, învingând fără drept de apel selecționata din Chile, cu 44-19 (la pauză, 25-6).

Citeşte şi: FC Argeș Basketball promite spectacol la Pitești Arena

După zece minute scorul era deja 10-2. Pentru România au marcat aproape toate jucătoarele pe care antrenorul Florentin Pera le-a introdus în teren.

Potrivit gsp.ro, selecționerul României, aflat la prima sa ediție de Campionat Mondial ca „principal” pe banca naționalei feminine, le-a lăsat în tribune pe Cristina Neagu (accidentată), Yulia Dumanska și Diana Lixăndroiu.

Cea mai bună marcatoare a echipei noaste a fost Sonia Seraficeanu, cea care a reușit patru goluri în primele 30 de minute.

Duminică, urmează un meci mult mai greu: România va întâlni Serbia, de la ora 19. Viitoarea noastră adversară a condus, vineri seara, Danemarca, timp de 54 de minute, dar a pierdut până la urmă meciul cu 21-25. Tot duminică, în celălalt meci, Danemarca va avea meci cu Chile.