România a învins Andorra la debutul în preliminariile EURO 2024

de | 26.03.2023 09:22 | Actualitate, Home, Sport

Naţionala de fotbal a României a început cu dreptul, sâmbătă, o nouă campanie de calificare la un turneu final, învingând Andorra cu scorul de 2-0 (1-0), în deplasare, în grupa I a preliminariilor Campionatului European din 2024. Golurile au fost marcate de Man ’35 şi Alibec ’50. Un gol marcat în minutul 30 de Alibec a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR. În minutul 61, de la gazde a fost eliminat Rebes, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

România a jucat în noul echipament galben complet. A fost primul joc în care tricolorii au îmbrăcat noile tricouri. Noul echipament al echipei naţionale beneficiază şi de un nou font pentru numere. Acesta este în ton cu elementele tradiţionale şi împrumută liniile Coloanei Infinitului, celebra sculptură a lui Constantin Brâncuşi, ca un simbol al iubirii infinite a suporterului român pentru echipa naţională şi a dorinţei tricolorilor de a le aduce acestora satisfacţie.