Rezultate spectaculoase la oină, volei și înot pentru CS Mioveni 2012

de | 20.06.2021 10:16 | Actualitate, Sport

Sâmbătă a fost o zi plină de competiții încheiate cu rezultate foarte bune pentru CS Dacia Mioveni 2012.

Ziua a început în forță cu Campionatul Național de Oină Junioare U16, U18, desfășurat în sistem tur -retur, pe terenul sintetic al Liceului Tehnologic Mioveni.

CS Hoina Craiova

La competiția sportului nostru național, echipa Daciei Mioveni, antrenată de prof. Filofteia Dumitru, a obținut titlul la ambele categorii.

Locul 4 – Someșul Cășeiu – 8 puncte.

Echipa de minivolei, antrenată de Gabriela Ayza și Alexandra Cernea, a jucat la Craiova în turneul semifinal 1 și a obținut calificarea la turneul final, ce se va derula în perioada 3-4 iulie.

Dacia Mioveni s-a clasat pe locul 2. A câștigat cu LPS Brăila, scor 3-1 și a pierdut cu CSV Craiova, scor 3-0, iar la Turneul Final merg primele două echipe din cele 4 serii semifinale.

La înot, în Complexul Sportiv Naţional “Lia Manoliu” din Capitală, înotătorul Nae Adrian, antrenat de prof Viorel Ciobanu, a concurat la Campionatele Naţionale de Înot –Juniori, Tineret, Seniori, Masculin – Bazin 50 metri, la care s-au prezentat peste 300 de sportivi din întreaga ţară.

La categoria Juniori, Nae Adrian a obținut argintul, cu un timp la doar o sutime sub primul clasat și bronzul la categoria tineret 50m bras.