Web Analytics
scris luni, 10.07.2023

Record de temperatură la Polul Sud: cu 30 de grade mai cald decât în medie

​Cel mai rece loc de pe Pământ nu mai este chiar atât de rece. Temperaturi record la Polul Sud. La stația meteo Antarctica, temperatura a urcat până la -31,9 C sâmbătă, atingând cea mai ridicată valoare măsurată vreodată în luna iulie. Situația este de-a dreptul îngrijorătoare având în vedere că în mai multe locuri de pe „continentul înghețat” au fost înregistrate temperaturi cu 30 de grade C peste normalul perioadei.

Citește și: Un campion național a murit înecat într-un lac din Dâmbovița


La stația meteo Amundsen-Scott South Pole maxima a fost de -31,9 C, la o săptămână după ce fusese -72 C. Media lunii iulie la Polul Sud este în jurul a -60 C, relatează HotNews.ro. Cea mai scăzută temperatură măsurată vreodată la Polul Sud a fost de -82 C, iar cea mai ridicată, -12,3C, în decembrie 2011, depășind un record de la 1978. Media anulă de temperatură la stația meteo Amundsen-Scott South Pole este -49 C, ianuarie fiind luna cea mai…caldă, cu o medie de -27 C.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...