Web Analytics
scris vineri, 24.05.2013

Prinţesa tenisului de masă este din Câmpulung

# Camelia Poştoacă, 300 de trofee la doar 21 de ani. În 12 ani, ca jucătoare de tenis de masă, Camelia Poştoacă a reuşit să strângă peste 200 de trofee şi medalii. Atenție, jucătoarea din Câmpulung n-are decât 21 de ani. Paleta i-a fost pusă în mână de părinţi, iar prima masă de tenis a fost cea din sufragerie. „La nouă ani am înscris-o la tenis de masă, iar după o jumătate de an a început să câştige primele medalii. La 11 ani şi jumătate a intrat în lotul naţional, unde este şi acum. A muncit mult. Întotdeuna a avut bătături în palme. Au fost şi momente în care ar fi renunţat, însă am susţinut-o întotdeuna şi ea a mers mai departe. Acum îşi doreşte să devină antrenor de tenis de masă. În toţi aceşti ani a fost mai mult plecată de acasă, noroc că o vedem des la televizor. Pentru ea, copilăria a reprezentat-o masa de tenis. A terminat Colegiul Tehnic din Câmpulung şi speră ca, după încheierea contractului din Austria, să poată urma şi o facultate”. Din 2010, Camelia a obţinut un contract în Spania, iar din septembrie 2012 are contract pe 3 ani, pentru 7000 de euro pe an, cu o echipă din Austria. Camelia Poştoacă are în palmares mai multe titluri de campioană şi vicecampioană europeană la juniori, campioană balcanică şi vicecampioană naţională la juniori şi mai apoi la seniori.
Mama Cameliei ne-a dezvăluit că cele mai de temut adversare ale fiicei ei sunt asiaticele, pe care le consideră „nişte roboţi”. Săptămâna trecută, Camelia a reprezentat România, în lotul feminin de tenis de masă, la Campionatul Mondial care a avut loc în Franţa. I.Şt.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

RO-Alert post factum la Câmpulung

Furtuna cu grindină care s-a abătut asupra Câmpulungului luni după-amiază a fost prevăzută de norii negri ce se tot adunau și de durerile de oase...