În urma unei acțiuni obișnuite de verificare a condițiilor de transport, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rutieră Valea Mare- Pravăț, Ștefănești, Leordeni și Călinești au depistat 7 persoane care transportau material lemnos fără documente legale de proveniență. Cele 7 persoane au vârste cuprinse între 19 și 42 de ani și au fost depistate în mai multe comune din județul Argeș. În total, aproape 5 m. c. de material lemnos a fost confiscat și predat ocoalelor silvice de pe raza săvârșirii abaterilor.
„Cantitatea nu mi se pare extraordinară, dar e important de subliniat faptul că astfel de acțiuni sunt activități curente, care se desfășoară des. Noi nu mediatizăm datorită faptului că, de regulă, se prind 2-3 căruțe, o mașină, două și nu sunt cantități foarte mari. Majoritatea sunt contravenții. Astfel de activități au un caracter permanent”, a declarat, pentru Jurnal de Argeș, agentul șef adjunct Florin Popa, purtător de cuvânt al IPJ Arges,
Lemnele erau transportate cu atelaje și autoutilitare. Au fost aplicate 7 sancțiuni contravenționale în valoare de 17 000 lei.
0 Comentarii