Web Analytics
scris vineri, 27.10.2023

Primarul din Vlădești a fost demis

Primarul comunei Vlădești, Cristian Dică-Hristu, a fost demis de prefectul Radu Perianu. Fostul edil a fost condamnat în mai a.c., la Judecătoria Curtea de Argeș, la pedeapsa de 15000 lei amendă pentru că a transportat lemne fără documente legale.

Polițiștii l-au prins, în octombrie 2020, în timp ce tranporta 38,73 mc lemne cu o autoutilitară. Instanța i-a interzis și dreptul de a ocupa o funcție publică pe o perioadă de doi ani. Curtea de Apel Pitești a respins, pe 24 octombrie a.c., apelul. În consecință, vineri, 27 octombrie, prefectul Radu Perianu a semnat ordinul de încetare a mandatului de primar al lui Cristian Dică-Hristu. „Măsura a fost luată ca urmare a pierderii drepturilor electorale, așa cum a stabilit instanța de judecată. Atribuțiile au fost preluate de către viceprimarul localității, Leonard Șerban”, a transmis prefectul de Argeș.

Citește și Ministrul Muncii a coborât în Mina Vulcani. „Aici poți vedea pe viu că pentru mineri condițiile de lucru sunt cu adevărat speciale”

Sursa foto: Cristian Dică-Hristu Facebook

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...