Curtea de Apel Pitești i-a dat un verdict favorabil primarului comunei Dâmbovicioara, Dumitru Secăreanu, pe care Agenția Națională de Integritate îl găsise în conflict de interese pe parte administrativă. Edilul a fost reprezentat la proces de avocații Nocolae Zărnescu și Alin Aurel, ambii din Baroul Argeș. Decizia instanței piteștene poate fi atacată de ANI cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție.
Reamintim că Dumitru Secăreanu a intrat în atenția ANI încă din 2010, când a elaborat un proiect în Consiliul Local pentru atribuirea contractului de transport al deșeurilor la groapa de gunoi Albota firmei SC Cherestea Dâmbovicioara SRL, societate condusă de fiul său. În baza acestui contract, în perioada 10 mai 2010 – 21 decembrie 2012, fiul edilului a obținut de la autoritățile locale venituri de aproape 24.000 lei. Primarul a declarat încă de atunci că nu și-a însușit niciun leu din acest contract. I.M.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii