Agenţia Naţională de Transplant a anunţat sâmbătă că s-a încheiat la Spitalul Universitar de Urgenţă Elias prima prelevare de organe din acest an de la un pacient aflat în moarte cerebrală, iar la Centrul de Transplant Hepatic al Institutului Clinic Fundeni un alt pacient critic va putea spune că “s-a născut a doua oară”, datorită intervenţiei de transplant hepatic.
Citește și: O tânără a căzut peste 100 de metri într-o prăpastie și a scăpat cu câteva julituri
„În zorii zilei s-a încheiat la Spitalul Universitar de Urgență Elias prima prelevare de organe din acest an de la un pacient aflat în moarte cerebrală. Mulțumim familiei donatorului care a acceptat să treacă peste propria suferință și să dea o șansă la viață semenilor aflați în suferință. În spatele fiecărui acord, care va duce la vieţi salvate prin transplant, se află efortul personalului medical implicat în activitatea de declarare şi donare, în general personalul secţiei ATI şi coordonatorul de transplant. Mulţumim colectivului de la Spitalul Universitar de Urgență Elias, formată din Dr. Denisa Nițu – coordonator transplant, Dr.Andreea Stroi – kdp, Dr. Andra Stirbu, Dr. Marius Deliu, Dr. Gabriel Bunescu, Dr. Georgiana Dan, Dr. Octavian Ursateanu, care a facut posibil să apară speranţa în sufletul altor pacienți aflați în mare suferință”, se precizează în informarea Agenţiei Naţională de Transplant. Astfel, la Centrul de Transplant Hepatic al Institutului Clinic Fundeni un alt pacient critic va putea spune că “s-a născut a doua oară”, datorită intervenţiei de transplant hepatic.
0 Comentarii