Prea mici pentru o Craiovă, totuși, mare! CS Mioveni pierde cu 5-2 la olteni

de | 30.10.2021 22:01 | Actualitate, Dezvăluiri, Sport

Nu e prima oară când CS Mioveni nu joacă tocmai rău și pierde. Cel puțin nu atât de rău pe cât o arată scorul final: 2-5. Faptul că a revenit în prima repriză de la 0-2, la Craiova, e o bilă albă pentru trupa lui Pelici. Galben verzii au arătat ca o echipă cu nerv între minutele 20 și 40 ale primei reprize si era să-l bage în depresie pe Reghecampf înainte de intrarea la cabine, dacă nu marca din penalty Andrei Ivan, în minutul 45+2, după un fault imprudent în careu al lui Garutti.                                    Altfel ieșea de la vestiar CS Mioveni la scor egal, practic muta presiunea pe echipa gazdă.                                                   Chiar și așa, în primele 25 de minute ale reprizei a doua, CS Mioveni a continuat să atace și a avut vreo trei ocazii, două dintre ele prin Bogdan Rusu, cel care a și marcat golurile egalării din prima repriză.  E adevărat și că, după ce Pelici a schimbat sistemul de joc și a jucat cu doi atacanți, Mioveniul s-a descoperit și așa a mai primit două goluri. Dar a fost un risc asumat.                                                        Pe de altă parte, s-a văzut clar diferența valorică de lot la cele două echipe. Ce poți să mai spui când un atacant precum Andrei Ivan marchează 4 goluri într-un meci ( min 17, 21 – pen., 45+2 – pen. și 83) ? La fel și Marcovici, e genul de jucător cu valoare individuală ce nu dă nicio șansă adversarului într-un duel unu la unu și s-a văzut asta la golul marcat la vinclu în min 90+3. Păcat de cele două goluri marcate de Bogdan Rusu pentru Mioveni, în minutele 34 și 39, acesta ajungând la 5 reușite în campionat, printre golgeterii Ligii I.                                                             Ca o concluzie, Mioveniul a jucat cu ambiție și arată un joc de echipă care se poate menține în Liga I, în ciuda unui buget mic și a unui lot pe măsura resurselor financiare.                                                                Gabriel Grigore                                                    Foto: GSP