Web Analytics
scris joi, 17.06.2021

Pot începe lucrările la tronsonul Pitești-Curtea de Argeș, al autostrăzii Sibiu-Pitești. Anunțul a fost făcut de Ministrul Transporturilor

“Tocmai ce am emis autorizația de construire pentru lotul 5 al autostrăzii Sibiu-Pitești.
Este vorba de un tronson între Curtea de Argeș și Pitești, lung de 30 de km.
Constructorul a început mobilizarea și va demara lucrările în perioada următoare” a anunțat pe Facebook ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă.
Proiectul este unul amplu, care valorează 1,7 miliarde de lei și cuprinde:
✔️13 poduri;
✔️3 pasaje;
✔️un viaduct;
✔️3 noduri rutiere la Curtea de Argeș, Băiculești și Bascov;
✔️2 spații de servicii, câte unul pe fiecare sens, care vor fi amenajare modern;
✔️2 parcări de scurtă durată, de-o parte și de alta a drumului;
✔️2 centre de coordonare și întreținere, la Bascov și la Curtea de Argeș.

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...