Primăria Pitești informează cetățenii că S.C. Apă Canal 2000 S.A. va aplica, începând cu 1 ianuarie 2026, noi prețuri și tarife (ajustate) pentru serviciile publice de alimentare cu apă și de canalizare, după cum urmează:

*Apă potabilă produsă, transportată și distribuită: 8,06 lei/mc, exclusiv TVA;
*Canalizare – epurare ape uzate: 8,38 lei/mc, exclusiv TVA.
Potrivit municipalității, ajustarea (mărirea) tarifelor a fost realizată prin aplicarea ratei inflației și a unei creșteri în termeni reali de: 5% pentru apa potabilă distribuită; 2% pentru serviciul de canalizare–epurare ape uzate.
„Aceste modificări sunt conforme cu Planul anual de evoluție a tarifelor, rezultat al Analizei Cost–Beneficiu pentru „Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Argeș, în perioada 2021–2027”, aprobat prin Hotărârea A.D.I. Argeș nr. 24/30.10.2024, prevederile Contractului de delegare nr. 1/26.03.2010, modificat prin Actul adițional nr. 16/30.10.2024, precum și prin Decizia A.N.R.S.C. nr. 145/24.11.2025” – transmite Primăria Pitești.
Apă Canal 2000 SA menționează că:
• Prețul apei potabile include o creștere de 0,20 lei/mc reprezentând redevența;
• Tariful pentru canalizare–epurare include o creștere de 0,05 lei/mc pentru redevență.
„Aceste sume constituie surse necesare pentru realizarea investițiilor și pentru asigurarea sustenabilității pe termen lung a serviciilor de apă și canalizare” – se mai arată în comunicatul Primăriei.
Citește și: Comunicat Direcția Impozite și Taxe Locale Pitești




0 Comentarii