Web Analytics

articol scris vineri, 07 august 2026

Pitești. Cum se folosește platforma pentru eliberarea certificatelor fiscale

Începând de vineri este funcțională o nouă versiune a Sistemului electronic de încasare a impozitelor și taxelor locale, Platformă pusă la dispoziția contribuabililor de către Primăria Municipiului Pitești, Direcția Impozite și Taxe Locale, prin intermediul căreia se efectuează și comunicarea electronică a actelor emise de către Direcția Impozite și Taxe Locale.

Platforma este disponibilă la adresa www.primariapitesti.ro, secțiunea Servicii Online, Impozite și taxe locale, informare, plată electronică, depunere declarații și direct la adresa impozitesitaxe.primariapitesti.ro.

Noua versiune permite contribuabililor înregistrați ca utilizatori ai sistemului eliberarea automată a certificatelor de atestare fiscală pentru următoarele scopuri: informare (diverse situații), achiziționarea de bunuri mobile și imobile, licitații, cadastru, predarea vehiculelor la unități specializate în vederea dezmembrării, Programul Rabla, redobândirea permisului de conducere, schimbarea talonului și acordarea subvenției pentru încălzire. De asemenea, contribuabilii au posibilitatea de a menționa și alte destinații de utilizare a certificatului de atestare fiscală.

Contribuabilii (persoane fizice și persoane juridice) trebuie să solicite, o singură dată, Primăriei Municipiului Pitești înregistrarea ca utilizatori ai sistemului. Operațiunile de înregistrare și de alocare a parolei de acces sunt gratuite.

Cererile de înregistrare ca utilizatori, formulate de către persoanele fizice, se depun la centrele de încasări și/sau prin intermediul poștei electronice, la adresa de e-mail scipf@primariapitesti.ro.

Cererile formulate de către persoanele juridice se depun la ghișeele de încasări din cadrul Centrului de încasări situat în Bulevardul Republicii nr. 81, bl. G1, și/sau prin intermediul poștei electronice, la adresa de e-mail scipj@primariapitesti.ro.

Înregistrarea utilizatorilor și alocarea parolei de acces sunt gratuite și se realizează după înregistrarea cererii.

Citește și DNA Piteşti a descoperit fotografii cu dezvoltatorul Briciu în telefonul ridicat de la Adela Gogoaşe, adjuncta DGASPC

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Video. Ciobanul cu piciorul sfâșiat de urs, dus cu măgărușul la ambulanță

Ciobanul din Mioarele, căruia un urs i-a sfâșiat un picior noaptea trecută în Iezerul Mic, a fost dus azi (vineri), […] Citește!

Poliția l-a găsit pe bărbatul care a mâzgălit o stâncă pe Transfăgărășan

Bărbatul care a desenat o inimă pe o stâncă de pe Transfăgărășan a fost identificat de polițiști, iar Garda de […] Citește!

A furat o tabletă din bagajul unei femei, în stația de tren. Reținut de polițiștii de la Transporturi Argeș

Reținut după ce a furat o tebletă în stația CFR Pitești. IPJ Argeș transmite că, la data de 15 iulie […] Citește!

Polițiștii locali din Pitești au dat 17 amenzi în două nopți

În nopțile de miercuri spre joi și de joi spre vineri, polițiștii locali din cadrul Serviciului Ordine Publică și ai […] Citește!

Pitești. Cum se folosește platforma pentru eliberarea certificatelor fiscale

Începând de vineri este funcțională o nouă versiune a Sistemului electronic de încasare a impozitelor și taxelor locale, Platformă pusă […] Citește!

Guvernul lansează programul „Diaspora investește acasă”. Românii din străinătate pot primi finanțări de până la 200.000 de euro pentru afaceri

Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat, joi, aprobarea programului „Diaspora investește acasă”, o schemă de sprijin destinată românilor care doresc […] Citește!

Constantin Menciu, o legendă vie în tribunele FC Argeș

Există oameni care iubesc o echipă și alţii care devin parte din istoria ei. Constantin Menciu (în fotografie, dreapta, alături […] Citește!

Dani Coman, cel mai bun preşedinte de club din SuperLiga, la aniversarea FC Argeş: „M-am reîntors cu drag la Piteşti, mi-a fost dor de voi!”

Aniversarea celor 73 de ani de existență ai FC Argeș a fost marcată de multă emoție şi momente speciale. Nu […] Citește!

DNA Piteşti a descoperit fotografii cu dezvoltatorul Briciu în telefonul ridicat de la Adela Gogoaşe, adjuncta DGASPC

Pozele erau de la o „vizionare” în teren a modelului de case construite de Sorin Briciu şi au fost realizate […] Citește!

Mihaela Ţonoiu: „Mi-au făcut şantajul în biroul adjunctului împuternicit al IPJ Argeş”

Mihaela Ţonoiu este de profesie jurist, dar este încadrată ca personal contractual, respectiv referent gradul 1A cu atribuții de secretar/dactilograf […] Citește!

Cristian Tănase, antrenor secund la FC Argeş: „Mai sunt discuţii, urmărim mulţi jucători şi sperăm că o să găsim cele mai bune soluţii pentru echipă”

Cum comentezi debutul de campionat, o înfrângere cu FCSB și două victorii la limită, scor 1-0? - Este un început […] Citește!

Prezent la aniversarea FC Argeș, primarul Cristian Gentea le-a oferit suporterilor o veste foarte bună

Aniversarea celor 73 de ani de existență ai FC Argeș a fost marcată de momente speciale, iar printre cei care […] Citește!

Omul săptămânii

David Mărghidan

Opinie

Mesajul acesta este pentru Ion Mînzînă şi Adrian Bughiu, preşedintele şi vicepreşedintele CJ Argeş!

Din ediția tipărită

Câmpulungul îşi cumpără staţii Smart, dar are transport public cu microbuze învechite

Intenția administrației locale din Câmpulung de a realiza transport public de persoane cu microbuze electrice este un proiect blocat, deși […] Citește!

Promovarea parcurilor naționale, o campanie inițiată de Fundația „Conservation Carpathia”

Este un demers la care partener este Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și care are menirea să faciliteze și să […] Citește!

Foto-pamflete

În caz de urgență, doar 560 de câmpulungeni pot fi evacuați

Că tot are Câmpulungul acum un plan actualizat de analiză și acoperire a riscurilor, contează și punerea în aplicare a […] Citește!

Zeci de clădiri din Câmpulung prezintă pericol public

Cu proprietar privat sau aparținând municipalității, 23 de clădiri din municipiul muscelean sunt în diverse stadii de degradare, multe dintre […] Citește!

Una rece, alta fierbinte în Muscel. La Cetăţeni, opinie cu rezerve asupra situaţiilor financiare, la Mihăeşti, neconformităţi semnificative

Un audit financiar și un audit de conformitate efectuate la unitățile administrativ teritoriale Cetățeni, respectiv Mihăești au evidențiat situații diferite, […] Citește!

Foto-pamflete

Aniversare la Câmpulung! 70 de ani de la fabricarea în serie a primului autoturism românesc, după război

Industria auto din România a renăscut după Al Doilea Război Mondial la Câmpulung, acolo unde primul autoturism fabricat în serie […] Citește!

Directorii de la „Iulia Zamfirescu” și „Alexandru Odobescu” și-au dat liceele în judecată pentru sporul de condiții vătămătoare

După ce fostul director adjunct al Liceului „Iulia Zamfirescu” din Mioveni, profesorul Valeriu Fianu, a fost dat afară ca urmare […] Citește!

Foto-pamflete