Piteșteanul Theodor Proca, medalie de bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European

de | 26.07.2023 16:17 | Actualitate, Home, Sport

Theodor Proca, sportivul legitimat la Clubul Sportiv Municipal Piteşti, a obținut a patra medalie a României, la Festivalul Olimpic al Tineretului European, competiţie care se desfășoară în localitatea Maribor din Slovenia.

Piteșteanul s-a clasat pe locul al treilea în proba de 1500 metri liber, cu timpul de 15:51.65. Sportivul este pregătit la CSM Piteşti de antrenorul Viorel N. Ciobanu. Demn de subliniat este faptul că acest rezultat nu a fost singurul notabil al zilei la înot. Aissia Prisecariu a cucerit medalia de aur la 200 metri spate, iar Darius Coman a obținut locul al treilea la 200 metri bras. Prima medalie a delegaţiei ţării noastre a fost tot una de bronz, la 3.000 metri, prin atleta Maria Alexandra Hudea.