Peste 5 milioane de români ar putea primi bani pentru plata facturilor la energie. Este propunerea social-democraților, însă oamenii trebuie să întrunească nisșe condiții pentru a primi acest ajutor. În plus, liderii Coaliției negociază și prețul facturilor, astfel încât niciun român să nu mai plătească sume uriașe.
Nu există încă o decizie clară în acest sens. Social-democraților propun trei plafoane de preț: cele două care deja există (de 0,68 lei/kWh și de 0,80 lei/kWh, în funcție de consum), dar și un nou plafon, de 1,30 lei/kWh pentru toți cei care depășesc un consum de 255 kWh/lună. Este același plafon care s-ar putea aplica inclusiv marilor companii, tot indiferent de consum.
Citește și: Un sens unic din Pitești dă bătăi de cap șoferilor
În același timp, se discută și despre introducerea unor vouchere pentru familiile defavorizate sau pentru cei cu risc de sărăcie energetică, vouchere care ar putea fi încărcate fie pe cardurile deja existente care sunt încărcate o dată la două luni cu cei 250 de lei, fie ar putea fi emis un nou set de carduri speciale pentru acest ajutor pentru plata facturilor. Cert este că de acesta ar putea beneficia românii care nu depășesc un anumit consum, dar și un anumit venit.
0 Comentarii