Web Analytics
scris miercuri, 27.08.2025

Pastila de frumos. Pământul – „Piaţa Funciară (III)

Pastila de frumos. Pământul – „Piaţa Funciară (III)

Tematica intervențiilor mele din ultima perioadă referitoare la Pământ, are în vedere realizarea unui documentar cuprinzând principalele obiective ale unei Strategii pentru Agricultură, racordată la contextul cerințelor globalizării, integrării economiei noastre agro-alimentare.

Am speranța că sugestiile din „documentar”vor fi utile autorităților centrale, inclusiv dlui Președinte, la analizele și deciziile care se impun cu necesitate, constituind baza asigurării securității alimentare, obiectiv de așezat, în ordinea priorităților, la același nivel cu apărarea națională. Sunt convins (aș dori) ca după terminarea cu finalizare rezonabilă a complicatelor dezbateri socio economice la ordinea zilei, respectiv triumful națiunii și nu „O națiune lipsită de voință recade în stare naturală de popor, devine o simplă comunitate de sânge și tradiții, nu și o comunitate de voință, de conștiință și de aspirații. Popoarele trăiesc o viață pasivă, de fatalism și resemnare. Națiunile trăiesc o viață activă, de luptă pentru un ideal și de creare a unui destin propriu. De aceea, elementul care distinge aceste două trepte de dezvoltare și ne arată trecerea de la popor la națiune este Voința” (am citat din spusele sociologului D. Gusti).

Am introdus această incluziune filozofică apreciind că actuala atmosferă socială de la noi o cere, impunându-se cu necesitate o Voință a eminențelor pe care încă le mai avem în componența autorității centrale, care, după „tăierile” și restricțiile efectuate, va trece la etapa de construcție, de zidire. În domeniul agricol, adevărata reformă trebuie să demareze având la „ordinea de zi”, după cum am subliniat mai sus, o națională strategie fundamentată sectorial, în componența căreia, ca principal mijloc de acțiune urmează să fie Piața funciară, respectiv tranzacțiile de vânzare-cumpărare a terenurilor. Într-o țară cu peste 15 mil. ha fond funciar, fragmentat în câteva zeci de milioane mici parcele – proprietăți, se înțelege de la sine că o activitate intensă de circulație a terenurilor-proprietăților, către așezarea în structuri agrare optime pentru o exploatare eficientă, cu randamente remuneratorii, impunea, după 1990, funcționarea unei asemenea Piețe.

Nu s-a dorit, a acționat cu autoritate sloganul „proprietatea e un moft” întârziind cu câteva decenii calea spre „capitalism”, în unele cazuri de nereparat. Ne aflăm în realitatea unei polarizări extreme, de o parte milioanele de mici gospodării, să le numim încă țărănești, cu o suprafață medie de 2,5-3,0 ha, de cealaltă, câteva zeci de mari latifundii, cu suprafețe de ordinul zecilor de mii ha. Din fericire s-au mai înfiripat și câteva adevărate ferme familiale, grație tradiției între generații. Piața funciară a generat și se află la originea fermelor și fermierilor apuseni, create pe principii economice, țări în care proprietatea nu s-a bazat pe „reforme agrare”, cu mult iz de populism și egalitarism, ca la noi. Actuala așezare agricolă trebuie reformată, de vreme ce rezultatele pe care le trăim se traduc în: migrația populației satelor cu milioanele; 70-80% din consumul agro-alimentar din import.
Mă gândesc cum va acționa Piața funciară în situația actuală, a terenurilor micilor arendatori (milioane), aflate în devălmășie în marile latifundii?! Greu de dezlegat, dar va trebui! Câmp liber pentru Voință!

Nota noastră: După DEX, Voința este: „Funcție psihică caracterizată prin orientarea conștientă a omului spre realizarea unor scopuri și prin efortul depus pentu atingerea lor”.
Dr. ing. Ilarie Isac

Citește și Pastila de frumos. Pământul – o nouă „Ordine de zi” (I)

Citește și Pastila de frumos. Pământul – Agenţia de Dezvoltare şi Amenajare Rurală (II)

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită