În urma perchezițiilor BCCO Pitești, din septembrie 2016, în legătură cu un dosar de deținere de droguri, fostul avocat Valentin Achimoiu (foto) l-a denunțat în luna aprilie la DNA pe comisarul șef (r) Emanuel Voicu, fost șef al Serviciului Antidrog Pitești. Achimoiu a reclamat faptul că în urma perchezițiilor la domiciliul bunicii sale, la care a participat și comisarul șef pe vremea când îi conducea pe polițiștii de la Antidrog, în septembrie, anul trecut, ar fi dispărut o brățară de aur aparținând mamei sale. În plus, sesizarea mai cuprindea și alte puncte, unul referindu-se și la influențarea martorilor de către polițiști și procurorul de caz, faptul că inculpatului nu i s-a permis studierea dosarului și faptul că cererea privind încheierea unui acord de recunoaștere a vinovăției nu a primit niciun răspuns. Direcția Națională Anticorupție a declinat cauza către Parchetul General.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/01/17/9-Emanuel-Croitoru-1537-300x172.jpg)
Agentul Emanuel Croitoru şi încă un coleg de la Rutieră au fost condamnaţi cu suspendare
Ei au falsificat un proces verbal de contravenție ca să scape un coleg, pe șoferul comandantului...
0 Comentarii