Web Analytics
scris joi, 09.05.2013

Pădurea boierului Alimănăşteanu, de la Valea Mare Pravăţ, furată ca-n codru

# Samsarii lemnului au intrat cu drujba în pădurea de la Bilceşti. Niciun moștenitor al boierului Dumitru Alimănășteanu nu a revendicat pădurea Bilcești/Colnic de la Valea Mare Pravăț. Așa s-a făcut că a rămas în proprietatea statului codrul verde de aici și deci al nimănui, așa cum se poate lesne traduce în limbaj mioritic. Bineînțeles că acest lucru nu a scăpat din vedere samsarilor lemnului care nu au avut nicio reținere în a da iama cu drujba în arborii plantați altădată de liberalul filantrop, fost ministru de finanţe în Guvernele Tătărăscu şi Petru Groza, ulterior închis de comunişti.
Valea Mare Pravăț este o zonă preponderent pauperă ca mai toate zonele rurale de la noi, dar amplasarea geografică undeva mai spre nordul județului a făcut ca oamenii să aibă foc în sobă iarna un pic mai lesne decât argeșenii care locuiesc în sudul județului sau i-a ajutat să-și câștige pâinea  mai ușor. Dar, tot aici sunt șmecherii adepți ai principiului “după mine, potopul”, care și-au tras averi incomensurabile din  jaful la drumul mare având spatele acoperit bineînțeles de cine știe ce șefuleț, care își rotunjește veniturile închizând ochii la samavolniciile care se petrec în pădurile seculare. Oamenii locului spun că acum autoritatea parcă nici nu ar exista dar la boierul Alimănășteanu se gândesc cu evlavie pentru că, așa cum au aflat din moși strămoși, în afară de fermă, biserică, școală, cele două conace, pădurea de conifere care ține până la Valea Româneștilor a fost lăsată moștenire tot de el în timp ce astăzi, la Bilcești, copacii se fură ca-n… codru, iar dealurile au început să o ia la vale din cauza defrișărilor care au început cam de prin 2008.

S.O.S  către Jurnalul de Argeș, Garda de Mediu și Direcția Silvică

Un S.O.S.  a fost trimis pe adresa redacției noastre  și concomitent pe adresa Comisariatului Județean al Gărzii Naționale de Mediu și al Direcției Silvice Argeș

„Bună ziua,
Vă scriu pentru a vă cere ajutorul în a lămuri problema tăierilor de copaci din pădurea din Bilcești/Colnic, comuna Valea Mare Pravăț, județul Argeș, pădure care ar trebui să aparțină statului, atâta timp cât n-a fost revendicată de niciun moștenitor al boierului locului, Dumitru Alimănășteanu, cel care a plantat-o.
Aceste tăieri se fac de câțiva ani și se taie copaci (brad/molid) în pâlcuri, în zone interioare ale pădurii. Zilele acestea s-au reluat tăierile și par a se fi intensificat.
Am văzut mașini încărcate cu masă lemnoasă, având arbori mari, batrâni, dar și arbori foarte tineri. Aceasta se poate vedea în pozele atasate. Dispun de mai multe poze făcute la locul „masacrului”. Solicit un control asupra legalității activităților desfășurate în zonă, iar dacă nu dumneavoastră puteți face aceasta, vă rog să mă îndrumați spre instituția competentă.
Mulțumesc,
Gheorge Pitulan”

Acesta este S.O.S-ul lansat de către un locuitor al comunei către Jurnalul de Argeș ca și către Comisariatul Județean al Gărzii de Mediu și Direcției Silvice Argeș, într-o încercare disperată de a opri măcar în  cel de al 12-lea ceas măcelul din pădurea de la Bilcești. În ceea ce privește Comisariatul Județean al Gărzii Naționale de Mediu, potrivit comisarului șef Elena Pană, sesizarea a fost înregistrată în data de 19 aprilie 2013 și se află în investigare, urmându-și cursul legal, aceasta fiind transmisă și celorlalte autorități competente. Am solicitat un punct de vedere şi Direcţiei Silvice Argeş, mailul nostru fiind înregistrat ca şi sesizare în data de 24 aprilie, iar răspunsul, semnat de directorul Armand Chiriloiu, ne-a oferit o situaţie de ansamblu a pădurii de la Bilceşti, a cărei pază nu este asigurată în totalitate. În plus, în acest fel am aflat cu surprindere că, deşi localnicii ştiau că Alimănăşteanu nu are moştenitori, între timp a apărut o proprietară, pe numele ei Zah Iosefina, care a şi valorificat vreo 5 hectare din proprietate pe motiv de… igiena pădurii, evident, cel mai invocat motiv atunci când se taie copacii… Oricum se pare că Ocolul Silvic Câmpulung va efectua un control la Bilceşti urmând să ia măsurile necesare în funcţie de rezultatul verificării.   
Alina Crângeanu

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită