Alexandra Furnea, supraviețuitoare a incendiului din Club Colectiv, a scris o carte despre tragedia din 30 noiembrie 2015, în urma căreia 65 de persoane și-au pierdut viața. ”Jurnalul lui 66. Noaptea în care am ars” va apărea curând la Editura Humanitas.
Citește și: Cristian Popescu Piedone, condamnat la 4 ani de închisoare cu executare, în dosarul Colectiv
Alexandra a semnalat grave probleme din sistemul sanitar românesc, de la modul în care sunt tratați pacienții cu arsuri grave la procedurile medicale la care apelează cadrele medicale.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/10/07/551E601F-B8F1-42B8-A480-680598DAA280.jpg)
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/10/07/5DC59D91-BBE7-4BF2-ABF3-E9E3E413C2ED.jpg)
Tânăra a spus că ”Jurnalul lui 66” a apărut ”din dorința și nevoia de a spune adevărul despre incendiul din clubul Colectiv” și ca o mărturie despre celebra sintagmă ”avem tot ce ne trebuie” replicată de fostul ministrul al Sănătății Nicolae Bănicioiu jurnaliștilor care l-au întrebat de ce nu sunt transferați în străinătate victimele din Colectiv.
0 Comentarii