Web Analytics
scris joi, 08.05.2014

O „Dimineaţă fără noapte” la Bibliotecă

La începutul săptămânii trecute, Biblioteca Județeană „Dinicu Golescu” Argeș a găzduit un eveniment plin de sensiblitate – lansarea volumului de poezie „Dimineață fără noapte”, scris de Maria Calciu. „Dimineață fără noapte” este al XIII-lea volum de poeme scris de Maria Calciu fiind o carte sensibilă, scrisă în memoria mamei sale, Elena. Universul celor 28 de poeme cuprinse în „Dimineață fără noapte” dezvăluie lumii, oameni, umbre, fenomene, abundă în trăiri, gânduri și metafore. Visul, căutarea identităţii, contopirea trecutului cu prezentul şi a acestuia cu viitorul, sunt teme prezente în poezia Mariei Calciu.  Miruna Matei

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

A murit un episcop iubit

PS Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a trecut la Domnul, vestea...

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...