scris luni, 17.10.2022

O argeșeancă, în sferturi la Campionatele Europene de box de la Budva

La Campionatele Europene de box feminin de la Budva, Muntenegru, din cele cinci pugiliste tricolore aflate la startul întrecerilor, două s-au calificat în sferturi, două au fost eliminate, iar una va concura azi.
Printre cele două calificate se află o argeșeancă. Născută la Câmpulung, Claudia Nechita a terminat pe locul 6 la Jocurile Olimpice de la Tokyo. În Muntenegru, a învins-o la puncte pe ucraineanca Mariana Basaneţ, scor 5-0, şi o va întâlni în sferturile categoriei 57 kg pe irlandeza Michaela Walsh, marți, 18 octombrie.

La categoria 60 kg, Loredana Marin şi-a luat revanşa în faţa germancei Jenin Zeynab Heck, după ce aceasta a învins-o în finala Europenelor Under-22, în martie, la Porec, Croaţia. Acum, Marina a câştigat clar la puncte, scor 5-0, şi va boxa pentru un loc în semifinale împotriva sportivei Donjeta Sadiku, din Kosovo, miercuri, 19 octombrie.
Azi va intra în ring Steluţa Duţă, aceasta o va înfrunta pe ucraineanca Olga Şalimova, în primul tur al categoriei 48 kg.
La competiția din Muntenegru sunt înscrise la start 154 de pugiliste din 30 de ţări.
Sursa: Comitetul Olimpic și Sportiv Român