Web Analytics
scris duminică, 15.12.2024

Norvegia a câştigat Campionatul European de handbal feminin

Selecţionata Norvegiei a câştigat Campionatul European de handbal feminin – EHF EURO 2024, găzduit de Austria, Ungaria şi Elveţia, duminică seara, la Viena, după ce a învins, în finală, echipa Danemarcei, cu scorul de 31-23 (13-12)

Prima repriză a finalei a fost una echilibrată, danezele conducând cu 2-0, 4-2, 5-3, iar ultima dată cu 10-11. Norvegia a intrat la pauză cu avantaj de un gol, 13-12, iar în partea secundă s-a desprins, marcând primele trei goluri ale reprize. Norvegia şi-a mărit avantajul, care a ajuns şi la nouă goluri, 29-20, scorul final fiind de 31-23
În finala mică, formaţia Ungariei a reuşit să învingă Franţa, campioana mondială en titre, cu 25-24 (13-12).
România a ocupat locul 11 în clasamentul final al competiţiei.

Citește și: Handbal. România va întâlni Italia în barajul pentru Campionatul Mondial

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...