Mușcătură de cobră a FC Argesului la Voluntari: un 2-0 sec pentru alb violeți

de | 23.10.2021 17:26 | Actualitate, Dezvăluiri, Sport

Veni, vidi, vici. Joc super-tacticizat al alb violeților, care au ținut cât au putut de minge și au așteptat greșeala gazdelor ca să marcheze.                                                                                                                            Iar aceasta a venit în două rânduri, în minutele 64 și 80. Mai întâi a punctat Denis Dumitrașcu pentru FC Argeș, care a profitat de o respingere greșită a lui Costin de la FC Voluntari.                                         Nou intrat in teren, Dumitrașcu și-a potrivit mingea cu sânge rece pe stângul, pe linia careului de 16 m și a șutat plasat, fără speranță pentru portarul Voluntariului.       Al doilea gol alb violet a venit tot pe o greșeală în cascadă a gazdelor. E adevărat, și pe un pressing inteligent al FC Argeșului. Din nou un proaspăt intrat, Antun Palic, a marcat pentru alb violeți. În minutul 80, Briceag de la gazde trimite precipitat la portarul Popa, care pare surprins și respinge imprudent până la Palic.                                                      Acesta nu iartă și catapultează mingea în poarta Voluntariului. 2-0 pentru FC Argeș, care a trecut pe lângă 3-0 în minutul 87, tot prin Denis Dumitrașcu.                           De remarcat inspirația lui Prepeliță cu cele două schimbări, ambii nou intrați, Dumitrașcu și Palic, reușind să înscrie.                                           FC Argeș a făcut un meci aproape perfect și ia o opțiune serioasă pentru play off.  Păcat că următoarele 30 de zile, din motive de pandemie, se joacă fără spectatori. Altfel, alb violeții s-ar fi bucurat de o primire triumfală din partea fanilor, la următorul meci de acasă.                 Gabriel Grigore                                        Foto: GSP