Mircea Lucescu merge cu Dinamo Kiev în play-off-ul Ligii Campionilor

de | 10.08.2022 08:42 | Actualitate, Home, Sport

Dinamo Kiev a câştigat în Austria, în faţa celor de la Sturm Graz, scor 2-1, într-un meci contând pentru manşa secundă a turului al treilea preliminar din Liga Campionilor.

Echipa antrenată de Mircea Lucescu s-a calificat în play-off-ul competiţiei.

În meciul disputat în Austria, la Graz, pe arena Graz Liebenau, după 90 de minute gazdele au condus cu 1-0. Cum în manşa întâi, Dinamo Kiev câştigase cu 1-0, s-a intrat în prelungiri. Vivcharenko, jucător intrat în minutul 71, a înscris golul egalizator în minutul 97, iar în minutul 112 Tsygankov a tranşat calificarea stabilind scorul final.

Dinamo Kiev s-a impus cu 2-1 la Graz şi, cu 3-1 în ambele manşe și va juca în play-off-ul Ligii Campionilor, cu echipa portugheză Benfica Lisabona. Sturm Graz va evolua în grupele Conference League.