Moment emoţionant săptămâna trecută la Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş, unde profesorul şi scriitorul Mihail Ghiţescu a fost sărbătorit la împlinirea venerabilei vârste de 94 de ani. Domnia sa a fost cel de-al doilea director al acestei importante instituţii de cultură din judeţul nostru, între anii 1958 – 1959. Actualul director Sorin Mazilescu i-a oferit lui Mihail Ghițescu o Diplomă de Excelență. Fondator al Bibliotecii Regionale Argeş (1951), al Palatului Culturii Piteşti (1955), al Teatrului de Stat Piteşti (1955) şi al Cenaclului literar Orizonturi noi, Mihail Ghițescu rămâne o personalitate specială în peisajul cultural argeșean. Pentru că rămâne implicat în promovarea culturii și la venerabila vârstă de 94 de ani, Jurnalul de Argeș îl declară pe Mihail Ghițescu – Omul Săptămânii
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/24/3-Sorin-Stanciu-omul-1564-300x172.jpg)
Sorin Stanciu
Sâmbătă, 20 iulie, în cadrul adunării generale desfășurate în aula Universităţii Ecologice...
0 Comentarii