Medalii importante pentru sportivii de la CSM Pitești la Campionatul Național de Înot

de | 14.11.2022 13:52 | Actualitate, Home, Sport

În perioada 11-13 noiembrie 2022 a avut loc în bazinul de 25 de metri de la Otopeni Campionatul Național de Înot pentru Seniori, Tineret și Juniori. La această competiție sportivii legitimați la Clubul Sportiv Municipal Pitești au obținut 8 medalii. Antrenată de profesorul Viorel N. Ciobanu, sportiva Delia Safcencu a obținut poziția a treia în proba de 100 metri spate. Medalie de argint la juniori și medalie de bronz la tineret a obținut și Ștafeta 4×50 m liber feminin: Pătrașcu Raisa, Surugiu Emilia, Alexandra Butnaru, Maya Zăvoianu. Sportivele sunt pregătite de antrenorii Viorel Ciobanu și Adriana Driga.

De asemenea, Delia Safcencu a terminat pe doi la seniori și tineret în proba 200 m spate, iar în ziua a treia de concurs, Andrei Theodor Proca a obținut recorduri naționale în proba 800-1500 m și medalie de argint la categoria Juniori. Același sportiv a obținut medalia de bronz la proba 400 m liber, iar Delia Safcencu și-a adjudecat medalia de bronz la tineret în proba 400 m mixt. Medalie de bronz a obținut la categoria Junioare și Ștafeta feminin 4×50 m mixt: Butnaru Alexandra, Surugiu Emilia, Zăvoianu Maya, Pătrașcu Raisa.