Marți, 7 februarie, într-un proiect comun, Biblioteca Județeană și Muzeul Golești au evocat figura marelui boier și cărturar Dinicu Golescu. La evenimentul care a avut loc la Biblioteca Județeană Argeș – instituție care îi poartă numele – detalii despre cărturar le-au fost oferite elevilor invitați de către cercetătorii de la Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti.
Citește și: Bursa.ro: Cu Educaţia în lanţuri
Mihaela Voinicu, manager interimar al Bibliotecii Județene i-a invitat pe cei prezenți să vadă o serie de cărți scrise de Dinicu Golescu păstrate în colecția de ediții speciale a instituției.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/02/07/dinicu02.jpg)
Născut la 7 februarie 1777, la București, Dinicu Golescu, fiu al marelui ban din Țara Românească Radu Golescu și al Zoiței Florescu, este poate cel mai iubit dintre membrii marii familii a boierilor Golești.
Filantrop, iluminist, Dinicu Golescu a deținut funcții importante în Țara Românească, dar moștenirea sa este una mult mai prețioasă, datorită direcțiilor pe care le-a dat.
A fost unul dintre întemeietorii învățământului românesc, un promotor al emancipării femeilor, deschizând la Golești prima „școală slobodă”, acolo unde fetele și băieții – indiferent de statutul social al familiilor lor – învățau pe cheltuiala boierului. Tot el a lansat ideea că soluția pentru un trai mai bun este orientarea către Occident, către ideile care guvernau statele din Vest, dar și către educația de acolo.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/02/07/dinicu03.jpg)
Este cel care, așa cum a explicat Iustin Dejanu, managerul Muzeului Golești, a lansat moda în clasa înstărită a vremii de a trimite copiii la educație la școlile din Occident, după o călătorie prin mai multe țări care s-a concretizat în „Însemnare a călătoriei mele”. Tot el a lansat și moda vestimentară vestică și, prin demersurile sale, a făcut posibilă trecerea la scrierile în limba latină – precizează, într-un comunicat, Consiliul Județean Argeș.
0 Comentarii