Web Analytics
scris sâmbătă, 21.06.2025

Luca Niculescu, secretar de stat în cadrul MAE, despre aderarea la OCDE: „Este cel mai important proiect de țară după integrarea în NATO și în Uniunea Europeană”

Luca Niculescu, secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe responsabil pentru procesul de aderare a României la OCDE, anunță lansarea unei campanii de informare pentru a le explica românilor aderarea țării la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică.

Luca Niculescu, secretar de stat în cadrul MAE, despre aderarea la OCDE: „Este cel mai important proiect de țară după integrarea în NATO și în Uniunea Europeană”

„Este cel mai important proiect de țară după integrarea în NATO și în Uniunea Europeană și m-am gândit să facem o serie de filme scurte în care să explicăm ce este această organizație și de ce vrem să aderăm la ea”, și-a început Luca Niculescu intervenția în videoul de 1 minut și 40 de secunde, publicat pe rețeaua de socializare Facebook în ziua în care se împlinesc 30 de ani de la semnarea Declarației de la Snagov, element de referință pentru direcția europeană a țării. 

Citește și: Nicușor Dan și-a depus declarația de avere

În mesajul care însoțește acest video, coordonatorul național pentru procesul de aderare la OCDE recunoaște că subiectul nu poate fi epuizat în doar 30 de secunde, fiind un proces „complex, uneori tehnic, cu evaluări, dosare groase și dialoguri îndelungate”.

Pentru a „traduce” într-un „limbaj clar, prietenos și interesant” acest „subiect de << specialiști>>”, Luca Niculescu a anunțat că va publica de două ori pe săptămână câte un episode de aproximativ 90 de secunde, fiecare cu o temă esențială.

„OCDE, Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică, reunește 38 de țări. Sunt cele mai stabile, prospere și democratice din lume. Ne gândim la OCDE ca la un forum în care guvernele își împărtășesc experiențele și caută soluții la provocări comune, de la sănătate și educație, la economie, mediu sau inteligența artificială. Statele membre OCDE sunt prospere. Dețin în jur de 70% din producția, din comerțul global și 90% din investițiile străine directe. Sunt țări care atrag mai multe investiții, sunt mai bine conectate la economia globală și au instituții mai solide și mai credibile. România este în plin proces de aderare la OCDE și vrem să fim acolo nu doar pentru prestigiul, ci ca să învățăm din cele mai bune practici, să ne dezvoltăm mai eficient, să atragem investitori serioși și să oferim stabilitate pentru cetățeni și pentru mediul de afaceri. Aderarea va însemna că vom juca în prima ligă a economiilor mondiale, va însemna reguli clare, mai multă transparență și o Românie care inspire încredere, acasă și în lume. În episoadele următoare voi povesti simplu și clar ce presupune acest drum și ce câștigăm cu toții pentru că este un proiect național, dar este și unul personal. Este despre viitorul fiecăruia dintre noi”, a anunțat Luca Niculescu.

În prezent, România se află în etapa tehnică a procesului de evaluare, care constă în transmiterea de informații suplimentare, organizarea de misiuni tematice și susținerea de prezentări în cele 25 de Comitete sectoriale OCDE esențiale pentru acest proces.

Citește și: Mihai Coteț: „Prim-ministrul are la dispoziție 10 zile pentru a forma un guvern susținut de o majoritate stabilă”

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită