Limba română devine limbă străină obligatorie în cadrul unui program pilot lansat în sistemul public de învățământ din Franța. Inițiativa, implementată în premieră la un colegiu din Blanc-Mesnil, vizează creșterea treptată a numărului de elevi care studiază româna și extinderea cursului până la nivel liceal. Anunțul a fost făcut de Ambasada României în Franța, care a transmis că programul se va derula pe mai mulți ani.
Citește și: Noi pachete de sprijin pentru persoanele vulnerabile
„Ministerul Educației Naționale, Învățământului superior și Cercetării din Republica Franceză, prin intermediul Academiei Créteil, a demarat un program pilot de studiere a limbii române ca limbă străină obligatorie (LV2), în sistemul public preuniversitar.
Proiectul va fi implementat în cadrul Collège Aimé et Eugenie Cotton din localitatea Blanc-Mesnil (departamentul Seine-Saint-Denis), unde sunt școlarizați mai mulți copii vorbitori de limbă română”, a transmis într-o postare pe social media Ioana Bivolaru, ambasadorul României în Franţa.
„Programul pilot se va desfășura pe parcursul mai multor ani și are ca obiective creșterea graduală a numărului de elevi și structurarea unui curs de formare în limba română, în cadrul sistemului școlar francez, până la nivelul clasei a XII-a”, a mai precizat ambasadorul României în Franţa.
Inițiativa reprezintă un pas important pentru integrarea comunității românești și pentru promovarea limbii române în școlile franceze.
0 Comentarii