Polițiștii Biroului Rutier Câmpulung au depistat un tânăr de 21 de ani, din același municipiu, care conducea un autoturism pe str. Gen. I. Dragalina din Câmpulung, în timp ce se afla sub influența alcoolului.
Citește și: Argeș. Dosar penal privind lupte cu câini periculoși
În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare mai mare decât limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care tânărul în cauză a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză a fost întocmit dosar penal conform art. 336 din Codul Penal, iar dreptul de a conduce a fost suspendat, fiind eliberată dovadă înlocuitoare fără drept de circulație.
0 Comentarii