Irina Begu a depăşit-o pe Simona Halep în clasamentul WTA, după calificarea în sferturi la Madrid

de | 1.05.2023 19:20 | Actualitate, Home, Sport

Irina Begu, 32 de ani, locul 35 WTA, s-a calificat luni, 1 mai, în sferturile de finală ale turneului de tenis WTA de categorie 1000 din capitala Spaniei și o va depăși pe Simona Halep în clasamentul WTA. Sportiva din România s-a impus în faţa rusoaicei Liudmila Samsonova, locul 18 WTA, scor 6-4, 6-4, după ce în primul set a fost condusă cu 3-0. Meciul a durat o oră şi 46 de minute. Pentru calificarea în sferturi, Irina Begu va primi 161.525 de euro şi 15 puncte WTA.

Ea va deveni astfel prima jucătoare din România care o depășește pe Simona Halep în clasamentul WTA în ultimii 10 ani, scrie GSP. Begu va juca în sferturile de finală cu învingătoarea din meciul Paula Badosa şi Maria Sakkari. Begu este acum pe locul 27, cu 1443 puncte, în timp ce Halep, care nu a mai jucat de mai multe luni din cauza suspendării pentru dopaj, este pe 29, cu 1350 puncte, potrivit news.ro.