Filarmonica Pitești organizează joi, 27 aprilie, de la ora 19.00, la Centrul Multifuncțional, ultimul concert simfonic extraordinar al lunii. Alături de orchestra simfonică a Filarmonicii Pitești revine dirijorul italian Giovanni Pompeo. Solistul concertului, la alphorn, este Carlo Torlontano. În program: Anton Zimmermann – „Sinfonia Pastoritia”, Giovanni D’Aquila – „The great Horn of Helm”, Leopold Mozart – „Sinfonia Pastorella” și L. van Beethoven – „Simfonia a 7 – a”.

Giovanni Pompeo este director artistic și muzical al orchestrei din Matera, dirijează orchestre din Italia (San Remo, Benevento, Bari ș.a.), dar și din Germania, Grecia, Bulgaria, Mexic, SUA și organizează evenimente artistice în scopul promovării orchestrelor de tineret. Pentru această activitate a primit o diplomă de merit din partea președintelui Republicii Italiene.
Profesor de corn la Conservatorul de muzică „L. D’Annunzio” din Pescara, Italia, Carlo Torlontano a cântat cu mulți dintre cei mai prestigioși dirijori ai lumii, a fost solist în festivaluri internaționale și concerte simfonice. Fost cornist principal la Orchestra Simfonică de Radio Televiziune RAI și Teatrul di San Carlo din Napoli, își dedică cea mai mare parte a timpului promovării alphornului, contribuind la dezvoltarea repertoriului și introducând în sălile de concert acest instrument.
Biletele pot fi procurate de la casa de bilete a instituției și de pe www.bilete.ro, prețul unuia fiind de 50 de lei sau 40 de lei în funcție de categoria locului. Pentru elevi și studenți un bilet costă 12,50 lei, respectiv 10 lei, iar pentru pensionari, 25 de lei, respectiv 20 lei.
M.S.
Citește și Filarmonica Piteşti, concert de „Simfonia Lalelelor”, în Parcul „Lunca Argeşului”
Citește și Holograf Simfonic în premieră la Filarmonica Pitești!



0 Comentarii