Web Analytics
scris miercuri, 09.07.2025

Încă un delict silvic în Argeș. Transporta lemne fără acte de justificare

Încă un delict silvic depistat în Argeș! Polițiștii din Stâlpeni au oprit în trafic, pe DJ 732, un bărbat în vârstă de 31 de ani, din Bălilești, care transporta material lemnos cu o autoutilitară, pe raza comunei de domiciliu.

Citește și: Încă o „nefăcută”! Direcţia Silvică Argeş, în văzul întregii ţări: A împuşcat ursoaica şi a abandonat puii în drum

Cu sprijinul unui specialist silvic s-a stabilit că în mijlocul de transport se afla un volum de 1,19 mentri cubi de material lemnos, de esență fag. Cel de la volan nu avea însă documente care să ateste proveniența legală a lemnelor sau acte de însoțire a transportului – după cum informează Biroul de presă al IPJ Argeș.

Prin urmare, conducătorul autoutilitarei a fost sancționat contravențional cu o amendă în valoare de 1.000 de lei, conform Legii 171/2010 privind contravențiile silvice, iar materialul lemnos a fost confiscat și predat reprezentanților Ocolului Silvic Aninoasa.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...