Web Analytics
scris miercuri, 12.07.2023

În România, mai suntem 19 milioane! „Se adâncește fenomenul de îmbătrânire demografică prin reducerea populaţiei tinere”

Cu ocazia Zilei mondiale a populaţiei, marcate la 11 iulie, Institutul Naţional de Statistică pune la dispoziţia mass-media câteva informaţii privind populația României.

Astfel, potrivit INS, la 1 ianuarie 2022, populaţia rezidentă a României a fost de 19.042.500 locuitori. Populaţia feminină a fost majoritară, cuprinzând 9.803.000 persoane, care reprezintă 51,5% din totalul populaţiei rezidente.

Citește și: Amenzi de 40.000 lei pentru trei centre de vârstnici din Argeș. Carne expirată de câteva luni

La 1 ianuarie 2022, comparativ cu 1 ianuarie 2021, se remarcă adâncirea fenomenului de îmbătrânire demografică prin reducerea populaţiei tinere (de 0-14 ani) cu 4,4%, ponderea acesteia reprezentând 16,2% în totalul populației rezidente, şi creşterea ponderii celei vârstnice (de 65 ani şi peste) de la 19,3% la 19,5% (1,3 mii persoane). Populaţia adultă (15-64 ani) reprezintă 64,3% din total, în scădere cu 223.000 persoane faţă de începutul anului 2021. În cadrul populaţiei adulte a crescut ponderea grupelor de vârstă 15-19 ani, 45-49 ani, 50-54 ani, 55-59 ani și 60-64 ani şi a scăzut cea a grupelor de vârstă 20-24 ani, 25-29 ani, 30-34 ani, 35-39 ani și 40-44 ani.

În mediul urban locuiesc 9.959.100 persoane, reprezentând peste jumătate din populaţia rezidentă a ţării (52,3%).

La 1 ianuarie 2022, regiunea de dezvoltare Nord-Est (cu judeţele Bacău, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Suceava, Vaslui) deţinea cel mai mare număr de locuitori, cu o pondere de 16,9% în populaţia rezidentă a ţării. La polul opus se situa regiunea de dezvoltare Vest (formată din judeţele Arad, Caraş-Severin, Hunedoara, Timiş) cu o pondere de doar 8,8% în populaţia rezidentă a ţării. Regiunea de dezvoltare Bucureşti–Ilfov este cea mai urbanizată, populaţia care locuiește în municipii și orașe reprezentând 86,8% din populaţia totală a regiunii.

În anul 2022, sporul natural al populației rezidente a continuat să fie negativ (de -103.400 persoane), valori negative ale acestuia înregistrându-se și în profil teritorial, în toate regiunile ţării. Cel mai mare spor negativ s-a înregistrat în regiunea Sud-Muntenia (-23.700 persoane), iar cel mai mic în regiunea București-Ilfov (-5.600 persoane). Valori negative semnificative ale sporului natural s-au înregistrat şi în regiunile Sud-Est (-17.500 persoane), Sud-Vest Oltenia (-14.300 persoane) şi Nord-Est (-13.100 persoane) – conform datelor INS.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...