Importurile de gaze ruseşti destinate pieţei interne din România au fost limitate brusc, astăzi, astfel că nivelul înmagazinărilor a scăzut cu cinci milioane de metri cubi.
Totul s-a întâmplat, azi, după ce importurile de gaze ruseşti care intrau în România prin gazoductul TurkStream, prin punctul de interconecare cu Bulgaria, au fost limitate de la un nivel de 8-9 milioane de metri cubi pe zi la 4,8 milioane de metri cubi pe zi, din care 4,5 milioane de metri cubi pe zi au destinaţia Ungaria prin punctul de interconectare de la Csanadpalota.
Citește și: ”Petrov” a cerut reviziuirea sentinței de colaborator al fostei Securități
Dacă rușii au decis să nu mai trimită gaz pentru acoperirea consumului/înmagazinărilor din România, companiile autohtone ar fi nevoite să identifice surse și trasee alternative de gaze.
0 Comentarii