Astăzi, 24 ianuarie, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Argeș au participat la sărbătorirea împlinirii a 159 de ani de la Unirea Principatelor Române, cunoscută în istorie drept Mica Unire, unificarea vechilor state Moldova și Țara Românească, realizată prin alegerea lui Alexandru Ioan Cuza ca domnitor al ambelor principate. Ceremonia militară s-a desfășurat în această dimineață, începând cu ora 10.00, la Monumentul domnitorului Alexandru Ioan Cuza acolo de pe bdv. Brătianu unde au fost prezente și oficialitățile județului, în frunte cu prefectul Emilian Dragnea. Participanții și-au prins mâinile într-o Horă a Unirii.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii