Web Analytics

articol scris joi, 14 ianuarie 2021

Hidrocentrala Vidraru de pe râul Argeş, obiectiv de importanţă strategică pentru sistemul energetic românesc

Pe data de 9 decembrie 1966 a intrat în funcţiune Hidrocentrala Vidraru de pe râul Argeş. La momentul inaugurării, barajul Vidraru, fabricat din beton în dublu arc, era al 5-lea în Europa şi al 9-lea în lume, cu cei peste 166 metri înălţime, 25 metri grosime la bază şi 6 metri grosime la coronament. Construcția barajului și a hidrocentralei Vidraru, obiectiv de importanță strategică pentru sistemul energetic românesc, a început în 1960 și a fost finalizată după cinci ani și jumătate.

S-au forat 42 de kilometri de galerii subterane și s-au excavat 1.768.000 de metri cubi de rocă

Hidrocentrala de la Vidraru a fost pusă în funcțiune în 1966. La vremea aceea, barajul Vidraru era al cincilea în Europa și al nouălea în lume între construcțiile similare. Amenajarea hidroenergetică Vidraru cuprinde o acumulare de mari dimensiuni, un baraj din beton în dublu arc, o galerie de aducțiune continuată printr-un castel de echilibru și un puț fortat, o centrală subterană și o galerie de fugă. Schema de amenajare a folosit un concept modern pentru timpurile acelea, ce a permis captarea apelor dintr-un bazin hidrografic cu o suprafață de 745 de kilometri pătrați. Astfel, s-a realizat un debit mediu captat de 19,7 mc/s, debit asigurat atât din râul Argeș – 7,5 mc/s, cât și din bazinele învecinate: Topolog, Vâlsan, Doamnei, prin 10 captări secundare cu galerii subterane în lungime totală de 29 de kilometri și un debit captat de 12,2 mc/s. În anii în care s-a lucrat la această construcție, s-au realizat volume impresionante: s-au forat 42 de kilometri de galerii subterane, s-au excavat 1.768.000 de metri cubi de rocă, dintre care 1 milion de metri cubi în subteran, s-au turnat 930.000 de metri cubi de beton, dintre care 400.000 de metri cubi în subteran și s-au montat 6.300 de tone de echipamente electromecanice.

Citește și 9 decembrie 1966: Intră în funcţiune Hidrocentrala Vidraru de pe râul Argeş

Citește și TURIŞTI AMENDAŢI DE JANDARMII ARGEŞENI PENTRU CĂ HRĂNEAU URŞI ÎN ZONA POSADA-VIDRARU

A fost o investiție de 1,47 de milioane de lei la nivelul anilor ’60

A fost o investiție de 1,47 de milioane de lei la nivelul anilor ’60. Lacul de acumulare de la Vidraru are un volum total de 465 de milioane de metri cubi, dintre care 320 de milioane de metri cubi reprezinta volumul util. Nivelul normal de retenție este de 830,00 mdM, lacul având, la această cotă, o suprafață de 870 de hectare și o lungime de 14 kilometri. Barajul Vidraru a fost construit pentru a produce energie electrică, irigații și pentru a împiedica inundațiile. A reprezentat un concept modern – un baraj din beton în dublu arc, galeria de aducțiune, centrala subterană și galeria de fugă rezistă de peste un secol. Edificiul a fost realizat din beton cu dublă curbură din 22 de ploturi verticale, având o înălțime de 166,6 metri și o lungime de coronament de 307 metri și traversat de nouă galerii orizontale interioare în care se găsesc amplasate aparatele de măsură și control. Pentru realizarea lui au fost necesari 480.000 de metri cubi de beton. Această construcție zveltă (6 metri grosime la coronament și 25 de metri la bază) se sprijină pe versanții munților Pleașa și Vidraru și ține piept apelor de munte. Ceea ce dovedește rezistența proiectului este faptul că întreaga construcție a trecut de cutremurul din 1977 fără vreo fisură. Totuși, în 1974, barajul a trecut printr-o avarie după ce o galerie s-a rupt, la fel și blindajul metalic, iar o parte uriașă din masivul muntos a fost dislocată. Acest episod din povestea Barajului Vidraru a fost depășită cu bine în urma consolidărilor ce au urmat.

Centrala subterană este amplasată la peste 100 de metri sub nivelul albiei râului Argeș

Galeria de aducțiune, cu lungimea de 2.130 de metri și diametrul de 5,15 metri, suportă prin blindajul metalic o presiune de 12-14 atmosfere. În ultima sa porțiune, galeria este racordată la un puț vertical de 330 de metri, care este compus dintr-un puț fortat vertical blindat cu o înălțime de 185 de metri și cu un diametru de 4,10 metri, și dintr-un castel de echilibru de 7,10 metri diametru și 145 de metri înălțime. Galeria de aducțiune asigură cei 90 metri cubi/secundă de apă necesari funcționării centralei.
Centrala subterană este temelia și, totodată, ”templul” întregii amenajări. Este de remarcat faptul că uzina de energie hidroelectrică Vidraru amplasată subteran poate produce energie electrică de aproximativ 400 GWh și are o capacitate instalată de 200MW. Centrala subterană este amplasată la peste 100 de metri sub nivelul albiei râului Argeș și are dimensiuni impresionante – înălțime 31,70 metri; lungime 67,80 metri; lățime 16,70 metri. Pentru a ajunge la cele 4 turbine Francis verticale de câte 55 MW și la cele 7 transformatoare monofazate de 40 MVA, trebuie parcurși cei 104 metri ai puțului vertical de 7,20 metri diametru, pe unde a fost, de altfel, introdus tot echipamentul centralei și apoi cei 132 de metri ai unei galerii de acces orizontale având secțiunea de 33 metri pătrați.

Turbinele și generatoarele electrice dezvoltă o putere de 61 MVA fiecare

Turbinele și generatoarele electrice, care dezvoltă o putere de 61 MVA fiecare, asigură o producție de energie, într-un an hidrologic mediu, de 400 GWh. Energia electrică produsă este transportată în exteriorul centralei până la platforma de la nivelul blocului administrativ prin cabluri de 220 kV amplasate într-o galerie înclinată de 178 de metri lungime, care este utilizată și ca acces secundar în centrala subterană și de aici mai departe, printr-o linie dublă de 220 kV de circa 2 kilometri lungime, până la stația de transformare de 400/200/110 kV din Arefu. În timp, zona a fost exploatată și din punct de vedere turistic, dovadă fiind obiectivele turistice din împrejurimi, o atracție permanentă pentru turiști români și străini, cu atât mai mult cu cât drumul de acces până la Barajul Vidraru este spectaculoasa șosea Transfăgărășan, care urcă până la Bâlea Lac.

 

Distribuie!

1 Comentariu

  1. Cand vorbim despre „Vidraru”, parc-am vorbi despre ispravile lui Mircea cel Batran, ori ale lui Stefan cel Mare .

Atacul de la Berlin Pride: suspectul a atacat trupele speciale și a fost împușcat mortal

Bărbatul căutat după atacul comis în apropierea paradei Pride din Berlin a fost ucis de polițiști în timpul unei intervenții […] Citește!

Tânără de 20 ani, din Câmpulung, plecată de acasă. Ați văzut-o?

Polițiștii din Câmpulung au fost sesizați cu privire la faptul că, sâmbătă, 25 iulie, tânăra BĂCANU BIANCA ELENA, în vârstă […] Citește!

Doi frați de 12 și 15 ani au murit înecați. O fetiță de 6 ani a fost salvată în ultimul moment

Sfârșit tragic pentru doi frați, în vârstă de 12 și 15 ani, care și-au pierdut viața duminică după-amiază, după ce […] Citește!

Operațiune de amploare în Marea Neagră: Garda de Coastă caută fragmentele dronei rusești doborâte lângă Sulina

După incidentul aerian produs în apropiere de Sulina, autoritățile române au declanșat o amplă operațiune pentru recuperarea resturilor dronei distruse […] Citește!

Lot de vaccin antirabic retras după ce a fost transportat în condiții necorespunzătoare. Un nou stoc ajunge în România din Franța

Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR) a anunțat că un lot de vaccin antirabic VERORAB […] Citește!

O vacanță la mare s-a transformat într-un coșmar. O tânără de 18 ani luptă pentru viață

O vacanță la mare s-a transformat într-un coșmar pentru o tânără de 18 ani din Craiova, care luptă acum pentru […] Citește!

Accident la Stoenești, în Argeș. Persoană preluată de echipajul medical

După accidentul mortal de la Dedulești, un alt eveniment rutier s-a produs duminică, 26 iulie, în Argeș, mai exact în […] Citește!

Unele stații PECO din județele Galați și Brăila au rămas fără motorină după oprirea alimentării cu petrol din Kazahstan

Primele semne ale unei posibile crize de aprovizionare cu carburanți au început să apară după oprirea alimentării cu petrol din […] Citește!

Sărbătoare la Șuici, de Ziua Comunei. Festivități, târg anual și multă emoție

Localitatea argeșeană Șuici și-a sărbătorit astăzi cea de-a XXIII-a ediție a Zilei Comunei, un eveniment devenit tradiție și un prilej […] Citește!

Raed Arafat, acuzații explozive despre ancheta angajărilor de la DSU: „Competență atrasă ilegal”, filaje și telefoane ridicate

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, lansează acuzații severe privind modul în care a fost desfășurată ancheta referitoare […] Citește!

Video. Accident mortal în Argeș, la Dedulești. Ce spune Poliția

Duminică, 26 iulie, polițiștii Biroului Rutier Pitești au fost sesizați cu privire la producerea unui grav accident rutier, pe DJ […] Citește!

Peste 330.000 de persoane, evacuate sau izolate în Franța și Spania din cauza incendiilor. Flăcările se apropie de Bordeaux

Sudul Europei traversează una dintre cele mai dificile perioade din acest sezon de incendii. Franța și Spania se confruntă cu […] Citește!

Omul săptămânii

Claudiu Samoilă

Opinie

Mai puţine zile de comune şi mai mult asfalt

Din ediția tipărită

Directorii de la „Iulia Zamfirescu” și „Alexandru Odobescu” și-au dat liceele în judecată pentru sporul de condiții vătămătoare

După ce fostul director adjunct al Liceului „Iulia Zamfirescu” din Mioveni, profesorul Valeriu Fianu, a fost dat afară ca urmare […] Citește!

Foto-pamflete

Slujbă de hram la 400 de ani de la ctitorire la Biserica „Sfântul Ilie” din Câmpulung

Ziua sărbătorii Sfântului Ilie Tesviteanul nu a mai fost prinsă în perioada desfășurării manifestărilor dedicate Zilelor Municipiului Câmpulung, deși sfântul […] Citește!

Fostul şef al Poliţiei Câmpulung s-a căsătorit cu iubita care a încercat să-l scape de vina accidentului de anul trecut

A greșit cândva, dar acum e fericit! Aflat în termenul de supraveghere după condamnarea cu suspendare de anul trecut, fostul […] Citește!

Perioadă de evaluări cu emoţii în cultura câmpulungeană

A fost și este perioadă de evaluări și concursuri ale managerilor instituțiilor de cultură din Câmpulung, trecând deja prin așa […] Citește!

Foto-pamflete

Elena Lasconi i-a sfidat pe consilierii locali

Momente stupefiante la ultima ședință de consiliu a celor de la Câmpulung, la întrunirea la care s-a aprobat programul Zilelor […] Citește!

O nouă grupare interlopă controlează Ştefăneştiul

La Ștefănești se conturează o nouă grupare interlopă care îi terorizează pe locuitori, fără ca cineva să ia vreo măsură, […] Citește!

Rectorul Mihnea Costoiu, atac la politicienii fără carte. „Lumea se schimbă și e dominată de prostie”

Rectorul Universității Politehnica București i-a atacat dur pe politicienii fără carte, care conduc astăzi țara. Studiile înalte au ajuns să […] Citește!

Singurul oncolog de la Câmpulng şi-a luat normă întreagă la Spitalul „Sf. Nicolae” din Piteşti

După ce că Spitalul Municipal Câmpulung are deficit de medici la Cardiologie și Urologie, iar Dermatologia a fost deființată, aceeași […] Citește!