scris joi, 16.11.2023

Handbalistele de la Dacia produc surpriza în Liga Florilor

Handbalistele de la CS Dacia Mioveni aveau nevoie de o victorie în Liga Florilor, iar ea a venit tocmai contra unei echipe de tradiție și cu pretenții și a fost de o manieră convingătoare. Alb-albastrele au învins în weekend, în Sala Sporturilor din Mioveni, pe SCM Rm. Vâlcea, cu 31-24, după ce la pauză au condus cu 17-12. Prima parte a primei reprize a fost cea mai disputată, cele două echipe conducând pe rând, însă apoi Dacia a preluat conducerea și nu a mai cedat-o până la final. Argeșencele au terminat repriza la cea mai mare diferență posibilă, 5 goluri, 17-12.

După pauză, gazdele au continuat ofensiva și au mai marcat de alte 14 ori, în timp ce Vâlcea a înscris tot de 12 ori. Aceasta este a doua victorie în 10 etape pentru CS Dacia, echipa argeșeană acumulând 7 puncte, rămânând pe penultimul loc, dar ținând aproape de locurile de baraj, pe care sunt Zalău și Tg. Jiu, cu 8 și 9 puncte.