scris duminică, 28.04.2024

Gloria Buzău – CS Mioveni 1-0. Argeșenii, șanse din ce în ce mai mici la promovarea directă

CS Mioveni  a fost înfrântă de Gloria Buzău, scor 1-0, în etapa 7 din play-off-ul Ligii 2. Astfel, gazdele au obținut o opțiune serioasă pentru promovarea directă în Superliga. Trupa lui Prepeliță este pe 4, cu 45 de puncte, în urma acestui succes.

Prima repriză a fost controlată de gazde, parcă motivate mai mult pentru a obține un loc direct în Superliga. Buzău și-a creat ocazii de a deschide scorul, însă portarul Croitoru a fost la post de fiecare dată. Golul a venit chiar în startul reprizei secunde. Adrian Chică-Roșă a „deblocat” tabela și a adus trei puncte de aur echipei sale. Se putea face 2-0 în minutul 62, însă șutul expediat de Cristian Dumitru a lovit bara porții lui Croitoru.

În urma acestui rezultat, Gloria Buzău și-a consolidat locul 4, cu 45 de puncte după primele 7 etape din play-off. De cealaltă parte, Mioveni este pe 6, cu 36 și are șanse din ce în ce mai mici la promovarea directă.