Funcționarii publici argeșeni vor boicota și ei alături de colegii din țară alegerile locale prin neasigurarea suportului tehnico-administrativ, urmare a organizării acțiunilor de proteste sindicale, dacă Parlamentul României nu va elimina, prin legiferarea OUG/2015, discrepanțele salariale existente pe funcții publice similare. ”Decizia membrilor Sindicatului Național al Funcționarilor Publici, SNFP, vine în contextul în care membrii parlamentului, senatori și deputați, au eliminat discrepanțele salariale pe funcții publice similare, constatând discriminarea realizată prin lege, numai pentru funcționarii publici angajați în instituțiile de prim nivel, Parlament, Președinția României, aparatul de lucru al Guvernului României, Curtea de conturi. Protestul SNFP este generat și de întârzierea negocierii și aprobării Legii unice de salarizare în domeniul bugetar, așa cum Guvernul Cioloș s-a angajat în fața opiniei publice și a organizațiilor sindicale bugetare, lege care ar fi scos o mare parte din funcționarii publici cu studii superioare din zona salariului minim pe economie și care, după solicitările noastre, ar fi eliminat și discrepanțele salariale existente pe funcții publice similare. Prezenta discriminare afectează membrii noștri de sindicat, funcționari publici, din cadrul administrației publice centrale – Ministerul Finanțelor Publice, Ministerul Muncii cu cele trei componente, Inspecția Muncii, ANOFM, ANPIS, Ministerul de Externe, Institutul Cultural Român, Ministerul Transporturilor, Economiei, Control sănătate publică, Protecția Consumatorilor, Ministerul Culturii – dar și din cadrul administrației publice locale – prefecturi, consilii judetene, primării”.
M.I.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii