Fotbalistele de la FC Argeș, tot mai aproape de promovare în liga secundă

de | 27.03.2023 09:26 | Actualitate, Home, Sport

FC Argeș U15 a mai făcut încă un pas în lupta pentru promovarea în liga secundă de fotbal feminin. Echipa pregătită de Mihai Cârstea s-a impus cu 2-1 în derby-ul de duminică, din deplasare, cu Rapid București, principala contracandidată din această serie.

După o primă repriză echilibrată, piteștencele au deschis scorul în minutul 52 prin Andreea Matei. Cu cinci minute înainte de final, bucureștencele au restabilit egalitatea prin Ziv Guttman și se părea că meciul se îndreaptă spre o remiză echitabilă. În minutele suplimentare ale partidei, Ariana Marin a dat lovitura cu un șut în vinclu de la aproximativ 25 m. FC Argeș U15 a terminat seria a 10-a pe locul 1, cu 30 de puncte, cu șase mai mult decât Rapid București, ocupanta locului secund. Argeșencele vor mai juca încă cinci partide cu echipele din această serie, urmând ca prima clasată să obțină promovarea în Liga a 2-a de fotbal feminin.