Marți, 18 martie, o femeie, fost asistent medical în cadrul Serviciului Județean de Medicină Legală Buzău, a fost arestată preventiv pentru 30 de zile, pentru trafic de influență în formă continuată. Mai exact, este acuzată că a primit 42.500 de lei pentru a ajuta o altă femeie să fie angajată ca farmacist. Cu o zi în urmă, luni, anchetatorii au făcut o percheziție la domicliul inculpatei.
„Conform cercetărilor, în perioada februarie-septembrie 2024, persoana în cauză ar fi săvârșit 5 acte materiale de trafic de influență. În fapt, inculpata, în calitate de asistent medical, ar fi pretins și primit suma totală de 42.500 lei de la o denunțătoare, promițând că va interveni pe lângă persoane cu putere de decizie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Buzău și Consiliului Județan Buzău, neidentificate, pentru angajarea denunțătoarei pe un post de asistent farmacist. Prima tranșă de 20.000 lei a fost primită chiar în biroul inculpatei, în februarie 2024, iar restul de 22.500 lei i-au fost remiși ulterior, la domiciliul acesteia”, a transmis DGA.
Inculpata a fost anterior condamnată într-un alt dosar penal pentru fapte similare, primind o pedeapsă de 2 ani închisoare cu suspendarea executării sub supraveghere. „Deși a fost cercetată în cauza respectivă în stare de arest preventiv, ulterior trimiterii în judecată, inculpata a continuat activitatea infracțională inițiată în luna februarie 2024 și a pretins și primit în continuare sume de bani de la denunțătoare pentru a-și trafica influența pe care a pretins că ar avea-o pe lângă funcționari publici din cadrul instituțiilor publice menționate”, mai precizează DGA.
Citește și Nereguli mari la Romsilva: Gaură de 33 de milioane de lei din fondul de conservare și regenerare a pădurilor
Direcția Generală Anticorupție încurajează cetățenii să sesizeze orice fapte de corupție la Call-center anticorupție – 0800.806.806 (apel gratuit).
0 Comentarii